Leonardo Dicaprio az özönvíz előtt című dokumentumfilmben az ENSZ békenagyköveteként bejárja a világot, Grönlandtól Indiáig, hogy felmérje a globális felmelegedés által okozott károkat, amik sújtják a Földet. Olyan helyekre is ellátogatott, ahol akkora mértékben szennyezett a levegő, hogy csak maszkba mennek ki az emberek, vagy Grönlandon is járt, ahol többszáz köbkilométer jég olvadt el ÖT év alatt. Ebben a témában még beszélgetett: Barack Obamával, Bill Clintonal, Bang Ki-Moonal, és Ferenc Pápával.

DiCapriot már huszonévesen is érdekelte a globális felmelegedés és azóta környezetvédelmi aktivista. A kilencvenes években nem is gondolta sem ő sem az emberek, hogy két évtized elteltével milyen nagy gondot jelent a klímaváltozás. A film teljes képet add az embereknek arról, hogy milyen veszély fenyegeti az életünket, környezetünket. Számomra is egondolkodtató és egyben szomorú, hogy ez ellen nem nagyon keresünk megoldást, és csak várjuk a csodát, hogy történjen valami, de nem teszünk semmit!! Ahhoz, hogy ez ellen hatékonyan küzdeni tudjunk be kell látni, hogy a rohamosan fejlődő civilizált világunk gazdaságának alapjai a fosszilis tüzelőanyagok (szén, olaj, gáz). E miatt hegyek tetejét robbantják le szénért, a nyílt tengeren olajat keresnek, de a legrosszabb ezek közül a kátrány homok emiatt rengeteg erdőt irtanak ki.
Helytelen, hogy ezt már tudatosan csináljuk!!

A dokumentumfilm feltárja azt a jelenséget is, hogy a politikusok egy része struccpolitikát folytatva tagadja a földet érintő globális problémát. Rendkívül kiemelkedő és példaértékű az az érdeklődő és feltáró két éves munka, amit a jeles filmszínész kutatókkal, rendezőkkel, tudósokkal, szakemberekkel együtt véghez vitt azzal a céllal, hogy az emberek elé tárják a megdöbbentő, figyelem felkeltő valóságot.
Mit tehetünk mi?
Én úgy érzem, hogy 14 évesen ennyit tehetek meg a környezetemért: A szelektív hulladék gyűjtés az egyik legalapvetőbb tétel, ha környezettudatosan szeretnél élni. Csak pár másodpercnyi odafigyelést igényel, hogy külön tárolóba dobd az üveget, a műanyagot, a papírt és az organikus szemetet.
– Tényleg fontos mindennap ásványvizet venned? Amellett, hogy pénzkidobás, folyamatosan termeled vele a műanyag szemetet, aminek a lebomlása 450 év. Ehelyett szerezünk be egy palackot és ezentúl abban hordjunk vizet.
– Ne vegyünk mindig vásárlásnál újabb nejlon zacskókat, hanem váltsunk papír vagy szövet táskára.
– Hasznosítsuk újra, amit csak tudunk, ne csináljunk felesleges szemetet. Pl. tejfölös, joghurtos dobozok palántázáshoz.
– A száraz élelmiszerek tároljuk csatos vagy egyéb üvegekben, ez nem csak környezetbarát de egyben esztétikus is.
– Kétszer gondoljuk meg, hogy mindenre szükségünk van-e, amit venni akarunk, és ne vásároljunk össze olyan dolgokat amire nincs szükségünk.
– Inkább vegyünk drágában dolgokat, de jó minőségűt, amit sokáig lehet használni, legyen szó cipőről, ruháról, mint olcsóbbakat, ami egy- két év után tönkre megy.
– A már nem használt dolgokat inkább adjuk vagy ajándékozunk el mint, hogy kidobnánk.
Gondold végig te is!
Írta: Adorján Dániel
